2020 m. birželio 19 d., penktadienis

JEI NORITE, KAD JŪSŲ VAIKAS TAPTŲ SĖKMINGAS, LEISKITE JAM DAUGIAU ŽAISTI

Baimė dėl darbuotojų automatizavimo, pasaulio ekonomikos forume, užėmė labai aukštą vietą, kaip dalykas, dėl kurio reikėtų jaudintis. “Dienos pabaigoje turime atleisti daugybę žmonių“, - sakė Ursula Burns, telekomunikacijų grupės„ VEON “stebėtojų tarybos pirmininkė ir buvusi „Xerox“ generalinė direktorė, kuriai iš tiesų neseniai teko atleisti daugybę žmonių. 


Daugelis siūlomų priemonių buvo įprasti aukšto lygio pasiūlymai: perkvalifikuoti darbuotojus, pasiūlyti tam tikras universalias bazines pajamas, sudaryti „naują socialinę sutartį“, pagal kurią įmonės būtų įpareigotos atsižvelgti į darbuotojų poreikius ir maksimaliai padidinti akcininkų vertę. Tačiau viena generalinių direktorių grupė į šią situaciją pažiūrėjo šiek tiek giliau ir pasiūlė moksliškai pagrįstą, tačiau nepakankamai įvertintą problemos sprendimą: žaisk. Padėkime vaikams daugiau žaisti, „tai padės jiems būti svarbiems darbo vietoje ir visuomenėje“, - sakė Johnas Goodwinas, „Lego“ fondo generalinis direktorius ir buvęs „Lego“ grupės vyriausiasis finansininkas.


Tai gali nuskambėti kaip savęs pardavimo frazė iš “Lego” direktoriaus, tačiau tyrimai rodo, kad žaidimai yra nepaprastai svarbūs nustatant socialinio, emocinio ir akademinio mokymosi pagrindus. Persirengimas Batmanu ar įsivaizduojamų miestų kūrimas, padeda mažiems vaikams ugdyti kūrybiškumą, vystyti emocinį intelektą ir reguliavimą, bei ugdyti empatiją - tuos įgūdžius, kurių robotai negali pakeisti. 


Ši mintis buvo populiari net tarp tų, kurie nekonstruoja žaislų pragyvenimui. Kai Fu Lee, Taivano rizikos kapitalistas, atidaręs „Google“ Kinijos biurą ir dirbęs dirbtinio intelekto srityje daugiau nei tris dešimtmečius, teigė, kad turime tobulinti žmonių unikalius įgūdžius. „Yra keturi dalykai, kurių dirbtinis intelektas negali padaryti taip gerai, kaip žmonės: kūrybiškumas, miklumas, užuojauta ir sudėtingumas“. Empatija, pasak jo, bus svarbiausia. „Mes esame atsakingi už tai.“ 


„Žaidimai yra pagrindinis, iš tikrųjų svarbiausias būdas, kuriuo mes mokomės suprasti ir patirti mus supantį pasaulį.“


Idėjų bėrimas, vaizduojamam problemų sprendimui, prasideda anksti, sakė Goodwinas, prie kurio prisijungė dar du žaidimų entuziastai: Jesperis Brodinas, „IKEA“ generalinis direktorius, ir Paulius Polmanas, „Unilever“ generalinis direktorius, kuris atšaukė vakarienę su JAV prezidentu Donaldu Trumpu,  kad pradėtų „Real Play“ sąjungą. Grupė daugiausia dėmesio skirs vyriausybėms, mokykloms ir tėvams, kurie visi, atrodo, nepakankamai vertina žaidimus. Jie pasinaudojo Pasaulio ekonomikos forumu norėdami iškelti problemą tarp tų, kuriems reikia ją išgirsti labiausiai: pramonės ir vyriausybės vadovai sutelkė dėmesį į pasaulio ekonomikos ateitį.

„Mes nežiūrime į vaikus kaip į ekonominį kapitalą“, - sakė Goodwinas. “Mes esame susitelkę į vaikų tobulėjimą” Tačiau Pasaulio ekonomikos forumas nėra orientuotas į vaikus ar net į švietimą; daugiausia dėmesio skiriama kapitalizmui ir jo sudedamosioms dalims, įskaitant darbuotojus. Taigi “Real play” koalicija apibūdino vaikus, kaip ateities darbuotojus, gindama  radikalią mintį, kad jei mes dabar mokysime vaikus įgūdžių kurie padės jiems išgyventi automatizaciją, mums nebereikės jaudintis dėl jų perkvalifikavimo, kiek reikia dabar. ŽAIDIMŲ MOKSLAS

Pasak ekspertų, tyrinėjančių tokius dalykus, žaidimai turi techninį apibrėžimą su tam tikrais kriterijais, kuriuos būtina atitikti. Kennethas Rubinas, Merilando universiteto žmogaus raidos profesorius ir jo kolegos sako, kad žaidimai turėtų  „motyvuoti iš esmės“, o ne būti primesti tėvų; malonūs; aktyviai įtraukiantys; ir veikiantys ne pagal daugelį gyvenimo taisyklių. (Pietų miege būk prakeiktas, mes skrendame į Marsą purpuriniu vienaragiu!)


Tyrėjai nustatė įvairias žaidimų kategorijas - fizines, konstruktyvias, vaizduojamąsias, dramatiškas ir žaidimus su taisyklėmis - visos šios priemonės padeda vaikams vystytis trijose srityse: fiziškai, socialiai, emociškai ir pažintine prasme:

  • Įsivaizduojami žaidimai, tokie kaip piešimas, šokiai ar žaidimas su vandeniu, yra pagrindas kūrybingumui, suteikiant vaikams galimybę išreikšti jausmus, bendrauti ir eksperimentuoti su tikrove.

  • Statyba naudojant kaladėles ar kartoną lavina smulkius motorinius įgūdžius. Tai taip pat padeda vaikams ugdyti atsparumą arba šlifuotis (tie kaladėlių bokštai griūva) ir pradėti samprotauti bei spręsti problemas („Kaip pastatyti bokštą, kuris nenukrenta žemyn?“).

  • Gaudynės, slėpimasis, šokinėjimas ir imtynės sukuria didelius motorinius įgūdžius, kurių pagrindas naudoti šliaužimo, vaikščiojimo ir bėgiojimo įgūdžius, jau nekalbant apie atkaklumą ir mąstymą (mankšta padeda sutvirtinti atmintį).

  • Dramatiški žaidimai (tokie kaip persirenginėjimas, vaidmenų žaidimas, lėlės ir pasakojimas) vaikams padeda reguliuoti emocijas, valdyti kritinius santykius, įskaitant empatiją, bendradarbiavimą ir derybas.


“Žaidimai yra pagrindinis, ko ne svarbiausias, būdas kuriuo mes mokomes suprasti ir patirti mus supantį pasaulį” rašo pedagogas ir kūrybiškumo guru Kenas Robinsonas. „Paprastas laisvo, savarankiško žaidimo veiksmas padeda atrakinti vaiko įgimtą kūrybiškumą, vaizduotę, pomėgius ir talentus“, - rašo Robinsonas. „Tai padeda vaikams išsiaiškinti, kas jie yra, ir suteikia neįkainojamų įgūdžių, kuriuos jiems reikės įgyti neaiškioje ateityje, su kuria jie susidurs rytoj. “


NENUVERTINKITE ŽAIDIMŲ

Mes žinome, kad žaidimai yra neatsiejama priemonė, padedanti vaikams vystytis sveikiems, greitai prisitaikantiems žmonėms. Vis dėlto žaidimai yra „nykstanti rūšis“, - sakė Davidas Goodwinas susirinkusiai pramonės vadovų grupei, sėdinčiai ant mažų blokinių kėdžių ir statant „Lego“. Remiantis „Edelman Intelligence“ užsakytais tyrimais, 56% respondentų, apklaustų 12710 tėvų 10-yje šalių, teigė, kad jų vaikai kiekvieną dieną praleidžia mažiau nei valandą lauke - mažiau laiko nei kaliniai, kurie yra maksimalus saugumo kalėjime. Vienas iš 10 vaikų niekada nežaidžia lauke, o du trečdaliai tėvų sako, kad jų vaikai žaidžia mažiau nei jie.


Ką veikia vaikai, jei jie nežaidžia? Didžiausius vaidmenis čia vaidina išmanieji telefonai, vaizdo žaidimai ir planšetiniai kompiuteriai. Bet taip pat ir per didelis vaikų užimtumo  planavimas, toks kaip futbolas, smuiko pamokos, šokiai - jie neatitinka žaidimo apibrėžimo. Tėvai žino, kad norint, jog vaikams “pasisektų” reikia mokytis, todėl jie susitelkia į tas veiklas, o žaidimus padaro nereikšminga pramoga, kurią galima paaukoti. Nepaisant to, kad vaikai buvo verčiami praleisti daugiau laiko mokantis, tai nereiškė didesnio įsitraukimo mokykloje. „Gallup“ duomenys rodo, kad apie 26% penktokų buvo mažai įsitraukę mokykloje; iki 12 klasės šis skaičius buvo pasiekęs 68%. 


„Per didelis dėmesys skiriamas labai brangiems, vieno rezultato testams, kurie neleidžia vaikams naudoti savo kūrybinio potencialo“, - teigė Goodwinas.


Nėra jokios abejonės, kad vaikai turi mokytis matematikos ir gamtos mokslų. Bet jie taip pat turi išmokti būti žmonėmis. „Mes stengiamės išmokyti savo vaikus būti geresniais kompiuteriais, tačiau mūsų vaikai niekada nebus geresni nei kompiuteriai“, - „New York Times“ pasakojo Kathy Hirsh-Pasek, Temple universiteto psichologijos profesorė ir žaidimų ekspertė. Per dažnai nuvertiname tokios veiklos svarbą, kuri padeda vaikams išmokti derėtis su kitais, tyrinėti pasaulį ar sugalvoti naujų idėjų. “Tai yra ką žmonės daro geriau nei kompiuteriai ir žaidimai padeda mums tai išvystyti”. 


Bostono universiteto psichologijos profesorius Peteris Gray'as tvirtina, kad šiuolaikinis auklėjimas, akcentuojantis organizuotą veiklą ir akademinius pasiekimus dėl nestruktūrizuoto, laisvo žaidimo, tikriausiai yra šių dienų vaikų psichinės sveikatos problemų smaigalio priežastis. Vaikai nesimoko kritinių gyvenimo įgūdžių, nes niekada neturi galimybės žaisti, jis tvirtina: „Šiandien vaikai yra mažiau laisvi nei jie kada nors buvo“. KĄ DARYTI?

Goodwinas teigė, kad pagrindinis „Real Play“ koalicijos tikslas yra pabrėžti žaidimo svarbą, kad tai būtų ne tik priežastis, kurią remia nedidelė vadovų grupė, bet ir veikla, kurią vyriausybės ir tėvai priima ir už kurią kovoja. Tai prasideda nuo gimimo ir tęsiasi iki mokyklos. „Mes nepritaikome savo švietimo sistemų žmonių mokymuisi. Štai kur mes turime skubiai įsikišti“, - sakė jis.


Vaikams pradėjus lankyti darželį ir paruošiamąją mokyklą, diskusijos apie tinkamą akademinių valandų ir žaidimų pusiausvyrą yra ugningos. Tačiau daugelis sutinka, kad yra būdų, kaip visus ankstyvojo mokymosi metodus padaryti žaismingesnius, įskaitant tai, kaip mes galvojame apie matematiką ikimokyklinėje klasėje.


Darbuotojų pakeitimas naudojant automatizuotas technologijas yra realus, o dėl bedarbystės ir tapatybės praradimo kilęs nerimas gali sukelti socialinius neramumus, perspėjo „Alibaba“ vadovas Jackas Ma. „Kiekviena technologijos revoliucija padarė pasaulį nesubalansuotą“, - sakė jis. Norėdami apsaugoti ateities kartas nuo tokio likimo, turime leisti joms išeiti iš rėmų ir pradėti kurti.


Straipsnis verstas iš: 

https://qz.com/1217146/child-development-kids-that-play-more-often-are-better-prepared-for-employment/https://qz.com/1217146/child-development-kids-that-play-more-often-are-better-prepared-for-employment/


Ken Robinson. Changing Education Paradigms

ABOUT MINIBOSS & BIGBOSS BUSINESS SCHOOL (UK)

MINIBOSS BUSINESS SCHOOL