15 BŪDŲ KAIP UGDYTI SKIRTINGO AMŽIAUS VAIKŲ FINANSINĮ RAŠTINGUMĄ

Vienas dažniausių klausimų, kuriuos jau kelis metus girdime iš MiniBoss tėvelių, yra kaip ugdyti vaikų finansinį raštingumą. Vaikų finansinis raštingumas kaip ir verslumas yra ugdomas ne per kelias pamokas, o tai yra per ilgą laiką susiformuojantys įpročiai.

Mūsų pirmakursiai pamokose taip pat mokosi apie tai, kas yra pinigai, iš kur jie atsiranda, kaip uždirbami, kas yra aktyvios ir pasyvios pajamos, biudžetas, kokie yra pinigų planavimo įgūdžiai, t.y. mokome vaikus ne tik kaip uždirbti pinigus, bet ir ką su jais daryti, o žinoma, tas žinias pritaikant ir realiame gyvenime ir, žinoma, geriausia, kad tai, ko mokomės pamokose sutaptų, su tuo, ką mato vaikai tėvų finansinio planavimo įpročiuose. 


Todėl, atsižvelgdami į jūsų prašymą, dalinamės keletu patarimų kaip ugdyti vaikų finansinį raštingumą pagal vaiko amžių.6-9 metų vaikams

1. Naudokite permatomą stiklinį indą.
Kiaulė taupyklė yra puiki idėja, tačiau ji vaikams nepadeda vizualizuoti pinigų, kaip vieneto. Kai naudojate permatomą indą, vaikai gali matyti kaip pinigai auga. Vakar jie turėjo 5 eurus ir 20 centų, šiandien jie jau turi 6 eurus! Kalbėkite su vaikais apie taupomus pinigus, tegul tai tampa jiems svarbiu procesu. 

2. Rodykite pavyzdį.
Kembridžo universiteto tyrimas parodė, kad pinigų įpročiai vaikams formuojasi jau nuo 7 metų amžiaus. Mažos akys jau stebi jus. Jei kiekvieną kartą eidami į parduotuvę ar vakarieniauti išlaidausite, galiausiai jie tai pastebės. Arba, jei jūs ir jūsų sutuoktinis nesutariate dėl pinigų, vaikai taip pat tai pastebės. Rodykite vaikams sveiką pavyzdį ir jie bus daug labiau linkę juo pasinaudoti, kai bus vyresni. 

3. Paaiškinkite vaikams, kad daiktai kainuoja pinigus. 
Jūs turite padaryti daug daugiau nei pasakyti “Šis žaislas kainuoja 5 eurus, sūnau”. Leiskite jiems pasiimti kelis eurus iš taupyklės, išsirinkti daiktą ir fiziškai pačiam paduoti pinigus pardavėjai. Šis paprastas veiksmas turės daugiau naudos, nei 5 minučių paskaita apie pinigus. 


10-13 metų vaikams.


4. Paaiškinkite alternatyvas. 
Tai yra tiesiog kitas būdas pasakyti “jei nusipirksi šitą žaidimą, tada neturėsi pinigų nusipirkti naujų batų”. Šiame amžiuje jūsų vaikas jau turi sugebėti pasirinkti ir suprasti galimus rezultatus. 

5. Nedalinkite pinigų veltui.
Neduokite savo vaikui pinigų vien dėl to, kad jis paprašė. Mokėkite jiems už tai, kokius papildomus darbus atlieka namuose, pavyzdžiui, nupjauna žolę. Labai svarbu, kad vaikai taip pat atskirtų kas yra pareigos, o kas yra papildomi darbai. Pareigos yra šeimoje bendras įsipareigojimas, padedantis ugdyti atsakomybę pasirūpinant savimi ir savo šeimos nariais atitinkamai pagal amžių. Dave'as ir jo dukra Rachel Cruze daug kalba apie šią sistemą savo knygoje „Smart Money Smart Kids“. Šis konceptas padeda suprasti, kad pinigai nėra tiesiog dalinami, jie yra uždirbami. 

6. Venkite impulsyvių pirkinių. 
“Mama aš radau labai gražią suknelę. Ji tobula ir man labai patinka ar galime ją nusipirkti?” Ar tai nieko neprimena? Ši amžiaus grupė puikiai žino, kaip pasinaudoti impulsyviu pirkimu, ypač, kai naudojami kažkieno kito pinigai. Vietoj to, kad duotumėte pinigus, pasakykite, kad gali panaudoti tuos, kuriuos jau užsidirbo atlikdami papildomus namų ruošos darbus. Bet pasakykite vaikams, kad turėtų palaukti bent vieną dieną, jei planuoja pirkti kažką brangiau nei, pavyzdžiui, už 15 eur. Tikėtina, kad tas daiktas vis vien bus rytoj ir vaikas galės priimti protingą sprendimą liečiantį pinigus. 

7. Pabrėžkite dovanojimo svarbą. 

Kai tik vaikas pradės uždirbti pinigų, paaiškinkite jiems apie dovanojimo svarbą. Jie gali pasirinkti bažnyčią, labdarą, ar net žmogų iš artimos aplinkos kuriam reikia pagalbos. Palaipsniui vaikas supras, kokią įtaką tai daro ne tik tam, kuris gauna, bet ir tam kuris duoda. 


14-18 metų vaikams ir paaugliams

8. Mokykite vertinti tai ką turi. 
Jūsų paauglys vaikas tikriausiai praleidžia nemažai laiko prie išmanaus telefono, naršydamas socialinius tinklus. Kiekvieną sekundę, kai jie prisijungę mato savo draugų, šeimos ar net nepažįstamų žmonių gyvenimo naujienas. Tai pats greičiausias būdas papulti į spąstus. Galite išgirsti tokių pasisakymų kaip:

“Tėti, mano draugas gavo naujausią kompiuterį, o aš turiu būti su tuo kuris yra labai senas!” 

“Mama, mano draugė važiavo apsipirkti ir su mama rūbams išleido 500 eurų! Arba “Socialiniuose tinkluose yra naujas trend’as ir visi rengiasi būtent tokiais marškinėliais, todėl ir man jų reikia”. 

Labai svarbu, kad vaikai suprastų skirtumą tarp “reikia”, “noriu” ir “galiu”. Paaiškinkite vaikams, kad kompiuteris galbūt nėra naujausias, bet atlieka visas įmanomas funkcijas ir yra naudingas, ir kad galima labai gražiai apsirengti neišleidžiant kelių šimtų eurų naujiems pirkiniams! 

9. Leiskite jiems prisiimti banko sąskaitos atsakomybę. 

Tokiame amžiuje jau galima vaikui atidaryti banko sąskaitą ir duoti banko kortelę, jei mokėte aukščiau išvardintus dalykus. Tai pinigų valdymą perkelia į kitą lygmenį ir (tikėkimės) paruoš juos susitvarkyti su didesnėmis sumomis, kai jie bus vyresni. 

Taip pat, tokio amžiaus vaikams jau galima duoti didesnę kišenpinigių sumą ilgesniam laikotarpiui, kad jie mokytųsi planuoti.

10. Skatinkite taupyti mokslams.

Nėra geresnio laiko, nei dabar pradėti taupyti mokslams. Gal jie planuoja padirbėti vasarą? Puiku! Atidėkite pusę (ar daugiau) uždarbio į taupomąją sąskaitą mokslams. Paauglys turi jausti atsakomybę ir investuoti į savo ateitį. 

11. Išmokykite vengti studentiškų paskolų. 

Prieš jūsų vaikui stojant mokytis, jums reikia susėsti ir pasikalbėti dėl to, kaip planuojate mokėti už mokslą. Paaiškinkite, kad studentiška paskola nėra geriausias pasirinkimas norint susimokėti. Pasikalbėkite apie visas alternatyvas. Aptarkite visas galimybes, pavyzdžiui, eikite į vietinį universitetą, dirbkite ne pilną darbo dieną, susižinokite kokie egzaminai reikalingi ir ko reikia, kad įstotumėte mokytis nemokamai. 

12. Paaiškinkite kreditinių kortelių pavojų. 
Kai jūsų vaikui sueis 18 metų, jis turės galimybę išsiimti kreditinę kortelę. Turite paaiškinti kokia atsakomybė ir galima rizika yra neatsakingai planuojant finansus ir naudojant kreditinę kortelę. Atsiminkite, kad jūs patys nusprendžiate kada mokyti vaikus apie šiuos dalykus. 

13. Planuokite išlaidas. 
Nors vaikas ko gero vis dar gyvena namuose su tėvais, labai svarbu, kad jis mokėtų kontroliuoti savo išlaidas jau dabar, o ne mokytųsi tai daryti jau išėjus. Nusistatykite sumą su kuria jūsų vaikas turės pragyventi mėnesį laiko ir pasidarykite planą, jis turėtų būti detalus. 

14. Supažindinkite su sudėtinių palūkanų magija.
Mes žinome ką jūs galvojate. Vos priverčiate savo paauglį vaiką susišukuoti plaukus, kaip jie turėtų tapti investuotojais? Kuo anksčiau vaikas supras, kas tai yra investavimas, tuo geriau. 

15. Padėkite jiems išsiaiškinti, kaip užsidirbti. 
Kai gerai apie tai pagalvoji, paaugliai turi daug laisvo laiko - rudens, žiemos, pavasario ir vasaros atostogos. Jei jūsų vaikas nori pinigų (kuris paauglys nenori?), padėkite jam susirasti darbą. O dar geriau, padėkite tapti verslininkais! Šiais laikai paaugliui yra lengviau nei bet kada pradėti savo verslą ir gauti pelną. 

Pakeiskite savo šeimos medį

Mokyti vaikus apie pinigus, bet kuriame amžiuje, bus nemenkas iššūkis ir tai tikrai atims dalį jūsų laiko. Bet jei norite, kad jūsų vaikas puikiai mokėtų valdyti pinigus, kai bus vyresnis, pradėti juos mokyti apie pinigus yra pats laikas. 
Geriausias būdas vaikus išmokyti apie pinigus yra duoti jiems galimybe užsidirbti patiems. Su MiniBoss vaikų verslo mokykla gausite visus reikalingus įrankius, kad vaikas galėtų sukurti savo verslą ir išmoktų realių gyvenimo įgūdžių. 

Ken Robinson. Changing Education Paradigms

ABOUT MINIBOSS & BIGBOSS BUSINESS SCHOOL (UK)

MINIBOSS BUSINESS SCHOOL

Online store MINIBOSS